Jak skutecznie pielęgnować włosy?

Gęste, lśniące i zadbane włosy są prawdziwą ozdobą każdej kobiety. Niestety, niewiele z nas w prezencie od natury otrzymało bardzo zdrowe włosy. Ponadto, jeśli nie dbamy o nie właściwie, z pewnością nie będziemy mogły pochwalić się boską fryzurą. Jak więc pielęgnować włosy, by stały się naszą wspaniałą oprawą?

Po pierwsze: odżywianie

Pośpiech, stres, zmęczenie, mała ilość snu i niewłaściwa dieta osłabiają nasz organizm,  a jednym z objawów może być wypadanie włosów. Zabrzmi jak truizm, ale jesteśmy tym, co jemy. Jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe włosy, musimy dobrze się odżywiać. Zła kondycja włosów jest jedną z konsekwencji osłabienia organizmu. Nasze włosy zbudowane są między innymi z białka i składników mineralnych, a brak w naszym organizmie miedzi i cynku skutkuje osłabieniem włosów. Aby mieć zdrowe włosy należy jeść produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, białko, witaminy A, D oraz witaminy z grupy B.  Dieta powinna być zbilansowana i powinny się w niej znaleźć składniki odżywcze, których źródłem są owoce, warzywa, chude mięso, rośliny strączkowe, orzechy, ryby i nabiał.

Pielęgnacja włosów. Po pierwsze: mycie

Mycie włosów to podstawa ich pielęgnacji, gdyż oczyszcza je z zanieczyszczeń i przygotowuje na wchłonięcie substancji odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych (odżywki, balsamy). Kiedyś powszechna była opinia, że codzienne mycie szkodzi włosom. Dzisiaj wiemy już, że można je myć codziennie, ale należy stosować odpowiedni szampon.

Kosmetyk ten należy dostosować do rodzaju i potrzeb włosów. Szampon należy rozprowadzać na włosach dokładnie, delikatnie je ugniatając i masując skórę głowy. Do mycia używajmy ciepłej, ale nie gorącej wody (zbyt gorąca woda pobudza gruczoły łojowe), a ostanie płukanie wykonajmy w chłodnej wodzie, co zamknie łuski włosów. Włosy można wypłukać w wodzie z cytryną lub octem, dzięki czemu staną się gładkie i puszyste.

Zestawy do pielęgnacji włosów dostępne na http://hairlook.pl/pl/c/Pielegnacja/30.

Zestawy do pielęgnacji włosów dostępne na http://hairlook.pl/pl/c/Pielegnacja/30.

Czym pielęgnować włosy?

Odżywki i balsamy regenerują strukturę włosów i wpływają na ich wygląd, ale musimy dobrze je wybierać. Zdecydowanie lepsze są preparaty, które trzeba zmywać. Odżywki bez spłukiwania mogą obciążać włosy i utrudniać ich układanie.

Maseczki nakładajmy tylko na włosy, z dala od ich nasady, gdyż aplikowanie na skórę jest powodem szybszego przetłuszczania się włosów. Trzymajmy produkt na włosach tak długo, jak zaleca producent i dokładnie je spłukujmy. W przypadku zniszczonych włosów można na odżywkę lub maskę nałożyć czepek, ręcznik, a nawet ogrzać je suszarką. Wysoka temperatura sprawia, że łuski włosów szybciej się rozchylają, a składniki lepiej wnikają w strukturę włosa.

Dbanie o włosy nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, do których należą między innymi zalecenia delikatnego rozczesywania, suszenia włosów chłodnym powietrzem czy unikania stosowania gorących lokówek i prostownic. Jeśli będziemy pamiętać o regularnej pielęgnacji, włosy z pewnością odwdzięczą się nam pięknym wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *