Jak należy dbać o wzrok?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Każdego dnia nasze oczy narażone są na różne podrażnienia. Komputer, telewizor, klimatyzacja, czytanie przy słabym oświetleniu, czy uboga dieta nie sprzyjają zdrowiu naszych oczu. Już co drugi Polak ma problemy ze wzrokiem. Okuliści od kilku lat alarmują, że coraz więcej osób używa okularów. Jak prawidłowo dbać o wzrok, aby nie dołączyć do grona okularników?

Jak chronić oczy przed słońcem?

Ochrona oczu przed promieniami słońca jest ważna w ciągu całego roku, nie tylko latem. Jak wiadomo promieniowanie UV jest niebezpieczne nie tylko dla skóry, może ono również uszkodzić wzrok, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem.

Obecnie klienci mają do wyboru tysiące różnych modeli, wielu z nich mylnie sądzi, że okulary oferowane przez ulicznych sprzedawców skutecznie chronią oczy przed słońcem. W rzeczywistości tego typu osłona nie działa, a osobom ze zmianami chorobowymi oczu może poważnie zaszkodzić. Z tego względu zalecamy zakup okularów przeciwsłonecznych jedynie u profesjonalnych optyków, którzy pomogą w doborze optymalnych szkieł.

Jakie ćwiczenia na oczy?

W trosce o zdrowe oczy warto poświęcić kilka minut dziennie na ich gimnastykę, zwłaszcza jeżeli spędzamy dużo czasu przed ekranem telewizora, czy komputera. Jednym z polecanym przez okulistów ćwiczeń jest seria szybkich mrugnieć, która poprawia nawilżenie gałki ocznej. Warto także „rysować” oczami tzw. ósemki.

Jak jeszcze można dbać o wzrok? Częste odrywanie oczu od monitora i patrzenie w odległy kąt pokoju lub za okno również jest pomocne. Taka forma treningu z pewnością przyniesie ulgę i wzmocni nasz wzrok. Kolor zielony działa kojąco na oczy, dlatego warto zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się telewizor lub komputer znajdowało się jak najwięcej roślin.

Krople do oczu – nawilżanie to podstawa

Nawilżające krople do oczu, to bardzo ważny element kompleksowego dbania o wzrok. Łzy stanowią skuteczną barierę dla bakterii i w sposób naturalny wypłukują zanieczyszczenia. Z tego względu, gdy nasze oczy są wysuszone, należy je odpowiednio nawilżać stosując tzw. sztuczne łzy, dostępne w każdej aptece.

Jaka dieta na dobry wzrok?

Jesteśmy tym, co jemy. Ogromny wpływ na kondycję oczu ma to, co spożywamy każdego dnia. Dieta na wzrok powinna być bogata w warzywa oraz owoce zawierające witaminy A, E, C oraz luteinę. Marchew, borówki, dynia, jarmuż, szpinak, pietruszka, kukurydza oraz groszek powinny na stałe zagościć w naszym menu.

Raz w roku wizyta u okulisty

Co jeszcze warto zrobić dla swoich oczu? Jeżeli zależy nam na zachowaniu sokolego wzroku, pamiętajmy o regularnych odwiedzinach u lekarza okulisty. Kontrolna wizyta raz w roku umożliwi wczesną diagnozę w przypadku ewentualnych schorzeń okulistycznych.

Pamiętajmy, aby co jakiś czas dać odpocząć naszym oczom i nie doprowadzać nagminnie do ich przesilenia. Przestrzegając powyższych zasad nie tylko poprawimy komfort widzenia, ale i przyniesiemy naszym oczom ulgę oraz unikniemy w przyszłości wielu poważnych chorób oraz problemów ze wzrokiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *